Ekşi sözlük sitesini aşağıdaki mail gelince öğrendik.


Ekşi sözlüğe yazdık bu nedir diye. Cevap yok. Sonra siteyi inceledik. İsimlerini gizleyerek yazan yazana. İtiraz ettik. Bize cevap hakkımız olarak göndereceğimiz metni yayınlayabileceklerini ilettiler. Biz de yazdık gönderdik. Yazımız reklam içerdiği için yayınlayamayacaklarını ilettiler. Çünkü Ekşi sözlük markanızı izinsiz kullanabilir, karalayıcı şeyler yazabilir, markanıza zarar verebilir fakat siz kendinizi anlatırsanız reklam yapmış olursunuz. Ekşi sözlüğün ruhuna aykırıdır bu. Yapılan yazışmaya buradan ulaşbilirsiniz.

Markamız tanındıkça ekşi sözlükten yazanlar çoğalıyor. Mehmet yazıyor;


Mehmet ekşi sözlükte yazdığı için işin doğası gereği "sahtekarlık yakalama konusunda uzman". Fake yoruma okadar alışkın ki hep bunu kolluyor. Yorumların bazıları niçin etiketli değil diyor. Bilmiyor ki, her koyduğumuz yoruma o kadar çok yazan var ki! Yorumların bazılarını kaldırıyoruz. Bazıları da zaman zaman sitem ediyor. Ya etiketi kaldırıyoruz ya da siliyoruz. Hatta instagram ismini değiştirenler bile var. Yazanlar, hakaret edenler, görüntülü aramalar veya olamayacak sorular okadar çok ki! Bunlara katlanan sevgili kullanıcılarımıza çok teşekkür ederiz.

Biz müşterilerimizi belli periyodlarda arayıp, geri dönüşleri alıyoruz. Aradığımız günler yorumlar daha falza geliyor. Personelimiz de bu yorumların ekran görüntüsünü alıyor. Personelin işi bu. Mehmet anlayamıyor nasıl olabilir bukadar hızlı görüntü almamızı. Biz işimizi iyi yapıyoruz! Sayfada bukadar yorum var. Herkes fake (sahte), fakat mehmet'in ekşi sözlükte yazdığı için fake olmadığına dair sertifikası var.

Mehmet Sağlık Bakanlığı onayını, klinik çalışmalarını, dünyada bir çok ülkede satılıyor olmasını, sayfamıza koyduğumuz yorumları güvenli bir referans olarak görmüyor. Tek referans ekşi sözlük.
Bu sıkıntıları yaşayanlar için bir kampanya düzenliyoruz. Alerjik riniti olduğuna dair raporla başvuranlardan, 1 ay aksatmadan kullanıma söz vermesi koşulu ile Bionette'den memnun kalmayan olursa geri alacağız diyoruz. Bu kadar endişe ettiğini yazan insan var. Kurtaralım bu dertten istiyoruz. Yaklaşık 30 kişi başvuruyor. Şaşırtıcı! İşte size fırsat. Fakat başvuran çok az. Bunlardan biri de mehmet. Mehmet firmamızı arıyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden çok değerli bir hocamızın önerdiğini ve bu kampanyadan yararlanmak istediğini söylüyor. Ayrıca Hocamızın ağzından indirim yapmamızı istediğini söylüyor. Biz hocamızın böyle bir şey söyleyeceğine inanmasak ta %10 luk bir inidirim yapıyoruz. Bir süre sonra bakıyoruz mehmet ekşi sözlüğe yazmış. Üstelik indirim yaptığımız fiyatı da yazmış Oysa biz haksızlık olmasın diye kimseye değişik fiyat yapmıyoruz. Ekşi sözlük normaldir diye düşünüyoruz.


Mehmet 1 ayı dolduruyor. Ses yok! Başvuran hiç kimse iade etmek istemiyor. Mehmet söz verdiği gibi 1 ay sonra ekşi sözlüğe tekrar yazıyor;
Mehmeti arıyoruz. Cihazdan memnun olduğunu öğreniyoruz. Niçin kullanıcı yorumları için böyle yazdığını soruyoruz. Diyoruz ki mehmet, senin memnuniyet yorumunu oraya koysak sen de mi sahte olacaksın? Mehmet orada bazı kişilere yazdığını ve cevap verilmediğini söylüyor. Diyoruz ki "kimse cevap vermek zorunda değil. Biz yapıyor olsaydık size cevap yazardık." Daha öncede belirttiğimiz gibi okadar çok kişi yazıyor ki sayfamızdaki kullanıcılara biz artık kimseye cevap yazmayın diye telkinde bulnuyoruz. Mehmet'e durum anlatılmaya çalışılıyor. Mehmet vazgeçmiyor. Ekşi sözlükte yazdığı için karalamaz ise olmuyor. Mehmete bu yazı orada kalırsa savcılığa vereceğimizi söylüyoruz. Beni tehdit mi ediyorsunuz? Ben de ozaman yazının tamamını kaldırırım diyor ve yazıyı siliyor! Karalamak zorunda. Alışmış ekşi sözlükten. İlaçlardan kurtulacak, sorunu çözülecek, Cerrah Paşa'dan Prof referans olmuş. Hayır mehmet yazacak çare yok. Yazmasa ekşi sözlüğün anlamı ne ki.

Mehmet birşeyler yazamamanın sıkıntısını yaşıyor. Beş ay sonra Bionette yi değil de başka bir cihazı kullanmış gibi aynı yazıyı değiştirerek tekrar yazıyor.;
Mehmet intikam alacak, nasıl olur da yazamaz. Bu sefer tamamen karalama üzerine kurulu uydurma bir hikaye yazıyor. Aşırı pahalı Bionette'nin yarı fiyatına ( 495 liraya aldığı Bionette'nin yarısının 390 lira ) olduğunu yazıyor ve onu öneriyor. İşte buralarda yazılanlardan ders çıkarılmalı. Öneriyor mehmet! Aynı hikayeyi tekrar uyarlayarak yazıyor. 495 liraya aldığı cihazı 600 küsür lira diye yazıyor. Buralara yazanlar genelde öyle yapıyor. Bir müşteri kaybettirse kar! Şirket elemanı değil reklam da yapmıyor :) Öneriyor mehmet. İnsanları yanıltarak sağlık sorunları yaşayanları engelliyor. Kendi fayda gördü fakat başkası fayda görmesin istiyor. Sayfamızda yazanlar hep sahte kişiler oysa mehmet sertifikalı güven duyulması gereken biri. Herkes kötü ekşi sözlükte takma isimlerle yazanlar harika.

Mehmet uydurmalarına uydurmalar ekliyor. Diğer cihazla ilgili bölüm açıyor. Oraya reklam yapmadan yazıyor. Okuyanları yanıltmak için elinden geleni yapıyor. Burada ki yorumları takip edenler için iyi bir örnek oluyor. Kendisi fayda görmesine rağmen karalamak için elinden geleni yapıyor. Biz de kendisi ile daha önce yaptığımız görüşmede belirttiğimiz üzere kendisini savcılığa veriyoruz. 2019/62568 nolu dosya numarası ile şikayetçi oluyoruz. Mehmet yazdıklarının hepsini tekrar siliyor.
Ekşi sözlükte işler böyle yürüyor. Siteye itimat edenler böyle yanıltılıyor. Bionette dünyada bir çok ülkede satılan tıbbi cihazdır. Kullanılan kırmızı ışığın zararsız olduğuna dair, alerjik rinitte ve başka sağlık sorunlarında fototerapi yöntemi bilimsel olarak kullanılmaktadır. Yakında kırmızı ışıkla başka rahatsızlıklar için geliştirilmiş cihazlar da satışa sunulacaktır. Bionette ile ilgili facebook gruplarında uydurma yazılar yazılacak kadar basit bir cihaz değildir. Türkiye'de de binlerce kullanıcısı olan, bu tür sorunlar yaşayanlar dışında kullananların memnun olduğu bir cihazdır. Doktorlar tarafından geliştirilmiştir. Bir çok belge ve sertifikası vardır. Patentli bir cihazdır. Bu bilgiler ışığında değerlendirme yapılmalı! Konu ile ilgisi olmayan, hiç bir vasıf taşımayanlar böyle işler yapıyor, yazılar yazıp insanları etkilemeye çalışıyorlar. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Prof. Doktorun önerdiği cihazı, tek vasfı alerjik riniti olması olan şahıs karalıyor.... Bionette tamamen bilimsel ve doktorların klinik çalışmaları ile kanıtlanmış bir yöntem kullanmaktadır.

Başka bir ekşi uzmanı yazıyor. Nasıl işlediğine dair bilgi yok! Ekşide yazılmalı, Klinik çalışmaların bir kıymeti yok. "Tamamen keriz silkeleme", tam bulunduğu yere uygun cümleler. Bu güzel isimli arkadaşın uzmanlık alanı ne acaba ? Bu işleri iyi biliyor gibi. Ama bir taraftan da merak ediyor. Sadece ekşide yazılırsa doğru, diğerleri hep sahte. Mehmetin yazdıklarını bulamıyor. Üzgün! Bir yanı merak ediyor. Oysa "zavallıcıkları kandırma amçalı" yazmıştı. Kendi de zavallcık olmalı.

Başka bir uzmanımız yazıyor. Fiyatı yaz oraya . Hergün binlerce kişiyi cevaplamak zorunda kalıyoruz fiyat yüzünden. Fiyatı yazmayarak dolandırdığımızı düşünenler var. Fiyat yazmayarak nasıl dolandırılabilir ki? Mantık sorunu yaşayanlar genelde bu konuya takılıyor. Oysa bize "fyt" bile yazıldığında önce selmlayıp sonra fiyatı gönderiyoruz. Herkese aynı fiyatı verdiğimizi anlamaları için de görsel olarak gönderiyoruz. Bütün hesaplarımızdan acaba aynı fiyatı mı veriyorlar diye kontrol ediyorlar. FİYATI TEK!!! Hergün binlerce kişiye tek tek yazamayız zaten. Sağlık Bakanlığı yasaklamış diyoruz. Bunu Sağlık Bakanlığına şikayet ediyorlar. Cimer'e şikayet ediyorlar. Konu ile ilgisi olmayanların en çok yazdığı "Devlet sırrı mı? Açık açık yazsanıza!" Bunlara da sadece gülüp geçiyoruz. Yaklaşık 3 yıldır satıyoruz. Fiyat yazmak hala yasak, hala şikayet ediyorlar. Siz 1 kez yazıyorsunuz, biz bin kez cevaplıyoruz her gün. Bundan şikayet edilecekse biz edelim. Ama Furkan "Tilt" oluyor. Ekşi sözlükte yazıyor olması sebebi ile akıl veriyor. Fiyatı yaz oraya furkan fiyat sormuş görsel gönderilmiş. Oysa furkan yazdığında ona tek tek yazmak gerekli. Özel biri. T.C. kurallarına tabi değil. Fiyat yazılamadığı için de alışveriş sitelerinde satılamıyor!!

Youtube da yorumlara kapalı. İşte burada yazanların en sevdiği yerlerden biri de orası. Önüne gelen, aklına esen birşeyler yazacak. Hiç birşey bilmese de yazacak. Biz bu işlerle uğraşan bir firma değiliz. Youtube daki sayfamıza bakmak aklımıza bile gelmemişti. Orada cihazla ilgili bilgi verilen videolar var. Altına yazılanlar insanlığımızdan utandırdı. Memlekette işi gücü olmayan ne çok insan var. Bu nasıl bir yaklaşımdır. Her videonun altına yazılar yazanlar var. Kapattık. Bunlarla uğraşmak insanın enerjisini alır. Bizim işimiz bu değil ki! Niçin oradaki yorumları merak ederler. İşte ekşi sözlük. Hocaların önerdiği tıbbi cihazla ilgili yazılanlara bakın. Benzer şeyler yazılıyor oralarda da. Web sayfamızı inceleyin, belgelerimizi inceleyin, Sağlık Bakanlığı kaydını kontrol edin, Burada nasıl kontrol edileceği tarif ediliyor. Instagram sayfalarımız inceleyin, Buralarda yazılanların suçladığı gibi hepsi sahte yorum dedikleri @bionette_kullanicilari sayfamızı inceleyin, o kadar yazan kişiyi sahte olmakla suçlayanları ve oradaki yorumları değerlendirin. Ekşi sözlükte yazılanlar sizin için daha doğru ise bunu bize sormayın. Biz inanmadığımız yere arkamızı dönüp gidiyoruz.


Başka bir ekşi uzmanı yazıyor "angara beyefendisi". İsmini saklayan uzman burada.. Kendilerini açıklasalar da bu kıymetlerin kim olduğunu anlasak. Ne iş yaparlar. Uzmanlık alanları nedir. Öncelikle sayfalara bakarak "silkeleme yöntemi anlama" uzmanı . Bu hangi eğitimle oluyorsa bilmek lazım. Doktorlar tarafından geliştirilip, dünyada bir çok ülkede binlerce kullnıcısı olan, Sağlık Bakanlığı onayı ile satılan tıbbi cihazı yorumlamış uzmanımız. ""diğer pillerden daha uzun süre gider" diyerek pil satan firma tam da bu ülkeye yaraşacak bir firma gerçekten ahah." Kendini bu ülkeye yaraşmayacak sayıyor olmalı!
Bionette pilleri malzeme olarak diğer pillerden farklıdır. Bu nedenle çok daha dayanıklıdır. Bunu merak edenler deneyebilirler. Kullanarak test yapılabilmesi için 8 li paket bionette pilini hediye veriyoruz. Detaylı bilgi için Bionette pilleri sorumlu müdürümüz, Başkent Üniversitesi Öğr. Görevlisi Mekatronik Mühendisi tarafından, mühendisler eşliğinde yapılmış testler sonucu ve binlerce kullanıcımızın da kullanıp diğer pillerle kıyas yapabildiği bir sonuçtur.

Ne için önermiş bu ilaçları acaba? "Bu kadar basitmiş lan!" diyerek muhtemelen kendi gibi burada yazanları kastediyor olmalı.

Bunca insan alerjik rinit sorunu ile kıvranırken, olayı çözmüş "angara beyefendisi". Alın bu ilaçtan bitirin bu işi.
İnsanlara ilaç önermenin suç olduğunu bilmeyecek kadar cahil, doktorun bile muayene etmeden ilaç vermediğini düşünemeyecek kadar akılsız, kendine piyasa yapmak için her önüne gelen konuya akıldışı yorumlar yazan "ekşi sözlük" topluluğu.